Ağbaba,Arslantepe’nin Unesco Kalıcı Listesine Alınması Malatya İçin Eşsiz Bir Kazanç

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Arslantepe'nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine alınmasının Malatya için çok önemli ve değerli bir kazanım olduğunu kaydetti.

27-07-2021

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Arslantepe'nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine alınmasının Malatya için çok önemli ve değerli bir kazanım olduğunu kaydetti.

Ağbaba konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu görüşlere yer verdi;

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Anadolu’nun en eski şehir devletinin kurulduğu Arslantepe Höyüğü'nün kalıcı listeye girmesine yönelik karar Malatya'nın son dönemlerde aldığı en önemli müjdelerden biridir.

Geç Kalkolitik Dönem’den, Demir Çağı'na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularına rastlanan Arslantepe, Hititlerden Roma ve Bizans'a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı.Milattan önce 5 bin yıllarına kadar tarihlenen Arslantepe Höyüğü bu nedenle eşi bulunmaz bir tarih mirasıdır.

Dünyanın ilk yağmur drenaj hattı gibi şehir alt yapısı bulunan kerpiçten saray ve 2 bini aşkın mühürle, Anadolu'da 'İlk Şehir Devleti'nin yapıları ortaya çıkarıldığı

Dünyanın en eski kerpiç sarayının,Dünyanın en eski kılıçlarının çıkarıldığı,bürokrasinin temelinin atıldığı Arslantepe’yle ilgili pek bilinmeyen bir başka gerçek ise,buranın laikliğin temelinin atıldığı yer olması.Arslantepe tapınaklardan saraya geçişin, dinin etkisinin yerine devlet düzenine adım atılmasının merkezidir.Dünya’da din işlerinin devlet işleriyle ayrıldığının ilk göreceğiniz yer Arslantepe’dir.

Dünya kültür mirası arasında yer alan Arslantepe’nin evrensel kriterler dikkate alındığında Unesco’nun kalıcı listesine alınacağına inancımız tamdı.

Marcella ve ekibinin 40 yılı aşan kazıları ve emeğinin ödüllendirilmesini bekliyorduk, beklentilerinizde yanılmadık.

Arslantepe'nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı  yer alması tanıtım ve turizm potansiyeli açısından çok daha önemli adımların atılmasını sağlayacaktır.

 

Malatyamız açısından çok önemli ve değerli bir kazanım olan kalıcı liste için çaba gösteren herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Anket